2024-04-02 20:34

0474. "W niepojętym przypływie szczerości"

Pod poprzednią notką pojawił się wpis z fragmentem wypowiedzi wiceministra RiT dla Pomorskiego Thinklettera, w której w lapidarny sposób została dokonana kompleksowa "redefinicja" wszystkiego, co nam się do tej pory kojarzyło z planowaniem przestrzennym i co pod tym hasłem dotychczas rozumieliśmy.  

[Pytanie] Dane funkcje będą poszczególnym obszarom nadawane [w planach ogólnych gmin] przez lokalne władze, mieszkańców i pozostałych interesariuszy. Od strony technicznej jednak plany te będą opracowywali planiści. Czy nasz kraj dysponuje odpowiednią ich podażą, mając na uwadze to, że mamy w Polsce niemal 2,5 tys. gmin i niespełna 2 lat na stworzenie planów?
[Odpowiedź WS] Zdajemy sobie sprawę z tego, że liczba planistów w naszym kraju jest ograniczona. Jako że faktycznie potrzebować będziemy wielu rąk do pracy, założyliśmy działania nakierowane na dostarczenie gminom odpowiedniej liczby specjalistów. Przygotowaliśmy proces szkolenia dla planistów, m.in. uruchamiając konkursy dla uczelni wyższych — przynajmniej po jednej w regionie — posiadających kompetencje w tym zakresie, aby wyszkoliły chętnych, w tym m.in. pracowników samorządowych, na planistę. Pomyśleliśmy również o reprezentantach samorządów, dla których tworzenie planów ogólnych jest przecież zupełną nowością. Chcemy, by zrozumieli oni ich ideę, przygotowali się do ich opracowywania i wdrażania, aby mogli się oni kompetentnie w nich odnaleźć. W tym celu przygotowaliśmy cykl seminariów internetowych, przybliżających reprezentantom gmin ideę całej ustawy, ale też i KPO oraz planów ogólnych. Jesteśmy także w trakcie tworzenie podręcznika przygotowującego gminy do opracowania planów ogólnych. Liczymy, że działania te okażą się owocne i żadna gmina nie będzie miała problemów technicznych z napisaniem planu.

—————

Powrót


Komentarze

Data: 2024-04-03

Dodał: Buczek

Tytuł: to nie poryw, to stan

To nie poryw szczerości - to stan umysłu !

Odpowiedz

—————

Data: 2024-04-03

Dodał: Kontrurbanista

Tytuł: Re:to nie poryw, to stan

Dlaczego ta notka i jej oszczędna forma (tylko oryginał – bez komentarza)?
To moja osobista sugestia i rekomendacja:
uważam, że od przeczytania tego „porywu szczerości/ stanu umysłu” powinni zaczynać każdy dzień swojego życia wszyscy związani w jakikolwiek sposób z urbanistyką i planowaniem przestrzennym: nauczyciele akademiccy, studenci, urbanisto-planiści, akademicy Z PAN-u i innych ośrodków i gremiów naukowych - jednym słowem wszyscy, którym się wydaje, że z tym planowaniem przestrzennym to wszystko naprawdę.

Odpowiedz

—————

Data: 2024-04-03

Dodał: Buczek

Tytuł: Re:Re:to nie poryw, to stan

IMHO tylko "poryw szczerości" może skutkować jakąś publiczną - spontaniczną i bezinteresowną wypowiedzią, bo "stan umysłu" na ogół nie motywuje do takich aktywności, on się po prostu "samochcąc" ujawnia w wypowiedziach wynikających z "pełnienia obowiązków" (przy wysoce prawdopodobnym braku świadomości dot. ew. skutków, które takie "służbowe" wypowiedzi mogą spowodować, bo gdyby chociaż cień takiej świadomości zaistniał, to "podmiot liryczny" raczej by milczał...).

Odpowiedz

—————

Data: 2024-04-03

Dodał: Kontrurbanista

Tytuł: Re:Re:Re:to nie poryw, to stan

Moją swoistą „poranną kontemplację” zalecam w sposób szczególny tym środowiskom, które nieustająco, przez całe dziesięciolecia „pozostawały w kontakcie” personalno-organizacyjno-merytorycznym z aparatem rządowym – a to jako gotowi na każde skinięcie władzy eksperci, jako okrzyknięci środowiskowo demiurdzy, a to jako całoroczni wielobranżowi konsultanci, czy jako specjaliści od zarządzania reakcjami i emocjami "interesariuszy" (czytaj: spece od partycypacji społecznej), itp. – wszyscy „żyjący z planistyki”, a których ulubioną „strategią przetrwania w systemie” czy może bardziej „nie wypadnięcia z gry” była metoda swoistego „appeasementu” w stosunku do tego "aparatu" i jego zaplecza politycznego. I tak oto, Szanowni Państwo, mamy dzisiaj, to co mamy.
Usatysfakcjonowani? (adresaci pytania np. w notce 396)

Odpowiedz

—————

Wstaw nowy komentarz








 


   PUBLIKACJE PORTALU