2015-05-05 21:26

V. Kongres Urbanistyki Polskiej 2015

 

 

—————

Powrót


Skomentuj

Data: 2015-05-06

Dodał: Maciej Borsa

Tytuł: Łódź Fabryczna?

Rozumiem, że to u dołu to Łódź. Oczywiście z góry lepiej widać, no i można zauważyć, że jakby wcale się nie "rozlewało". :-)

Tytuł Kongresu to w pewnym stopniu przenośnia. Zapewne nie uda się uniknąć ogólnego biadolenia, ale sam fakt, że zwołuje się dość duże spotkanie poświęcone podstawom merytorycznym rozwoju przestrzeni a nie ich uwarunkowaniom prawnym czy organizacyjnym (modne ostatnio - "likwidacja zawodu") - powinien cieszyć Kontrurbanistę. Bo na początku było... no, właśnie co? Bo nie "ustawa", ani "izba", ani "zaufanie publiczne", a po prostu "słowo"! Pomyślmy o istocie tego, co uczyniliśmy środowiskiem naszego zawodowego życia. Każda próba głębszej rozmowy (debaty) na te tematy ma sens, a w obecnej sytuacji PT Urbanistyki - sens podstawowy. Ten sam sens, którym kieruje się ten portal - jak Pan zapewnia i w co wierzę.

Najważniejsze, żeby w debacie (np. na Kongresie) nie tylko wygłaszać swoje, ale i słuchać innych. Gdyby takie podejście się upowszechniło, nie martwiłbym się o przyszłość zawodu. Ale nie mam wielkiej nadziei na gwałtowny postęp w tym względzie. Dominować zapewne, jak zwykle, będzie "ego" i "podstoliki". No i ci, co to "od lat już mówili", i to tak długo, że już nie potrafią mówić nic innego, a słuchać czegoś innego mogą tylko w stanie sprzeciwu lub z ograniczonym rozumieniem.

Ale i tak warto robić taki Kongres i włączyć się...

Odpowiedz

—————

Data: 2015-05-06

Dodał: Kontrurbanista

Tytuł: Re:Łódź Fabryczna?

@Maciej Borsa
Jeśli chce Pan abym się "włączył do tematu" to proszę bardzo - będzie to moja opinia sprzed trzech lat - jest ciągle aktualna :

2012-09-20 01:12
Przestrzenie polskie
Może to zabrzmi trochę dziwnie, ale chociaż dzisiaj dopiero drugi dzień obradującego w Lublinie IV Kongresu Urbanistyki Polskiej, to dla mnie Kongres już się dawno zakończył.

Towarzystwo Urbanistów Polskich organizuje Kongres od 2003 roku, regularnie co trzy lata. Obecny Kongres został objęty wieloma znaczącymi patronatami (honorowymi i medialnymi).

Sądząc po problematyce kongresowej (I, II, III a także obecnego IV Kongresu) wydaje się bardziej adekwatnym przyjęcie, że jest to raczej Kongres Urbanistyki Polskich Miast.

Konsekwencja, z jaką urbaniści od wielu lat pochylają się nad tym segmentem problematyki przestrzennej sugeruje, że jest to działanie podejmowane świadomie – „przestrzeń pozamiejska nas nie interesuje”.

Trochę to zastanawia (takie programowe désintéressement) – a przecież według GUS-u w tej pozostałej (pozamiejskiej) przestrzeni mieszka ok.40% mieszkańców Polski i liczba ta się z roku na rok zwiększa.

Jeśli więc jest to Kongres Urbanistyki Polskich Miast to wszystko w porządku – szukajmy wspólnie rozwiązań problemów, które trapią polskie miasta. Jestem „za”.

I jestem głęboko przekonany, że niezależnie od rezultatów obecnego, odbędą się kolejne Kongresy poświęcone przestrzeni miejskiej - jeszcze długo będzie się nad czym pochylać i o czym debatować.

Zastanawiam się tylko czy kiedykolwiek odbędzie się "bliźniaczy" Kongres na temat przestrzeni pozamiejskiej, którego uczestnicy pochylą się nad przestrzennymi problemami pozostałych 40% mieszkańców Polski.

Na urbanistów (jak widać, od 9 lat pochłoniętych bez reszty problemami polskich miast) raczej nie ma co liczyć.

Odpowiedz

—————

Data: 2015-05-06

Dodał: Maciej Borsa

Tytuł: Re:Re:Łódź Fabryczna?

Zatem jest Pan bardziej "orbi" niż "urbi". A może po prostu jest Pan "kontr-ruralistą", tyle, że się Pan z tym ukrywa. To słusznie, nick musi trochę mylić. :-)

Odpowiedz

—————

Data: 2015-05-06

Dodał: Kontrurbanista

Tytuł: Re:Re:Re:Łódź Fabryczna?

Nie interesuje mnie polityczna poprawność i jej aktualna narracja - staram się nie dzielić Polski na lepszą i gorszą :-)

PS
Niestety, nie jest to wymienione przez Pana miasto i nie o to miasto mi chodziło – chociaż samo zdjęcie posiada bogatą historię (czy raczej legendę) w tym przypadku zostało użyte wyłącznie pomocniczo do przedstawienia mojej „autorskiej” alegorii Kongresu Urbanistyki Polskiej.

Odpowiedz

—————

Wstaw nowy komentarz

Ankieta

Jak oceniasz portal kontrURBANISTA?

bardzo interesujący (445)
86%

interesujący (30)
6%

nie mam zdania (11)
2%

mało interesujący (14)
3%

zdecydowanie nieinteresujący (19)
4%

Całkowita liczba głosów: 519


 

    PUBLIKACJE PORTALU   Ankieta

Istnieje hipoteza, iż na początku był chaos. Czy obecny stan polskiej przestrzeni to:

twórcze rozwinięcie pierwotnej koncepcji (279)
74%

jej konsekwentna kontynuacja (29)
8%

nieudolne naśladownictwo (71)
19%

Całkowita liczba głosów: 379