2016-05-31 00:54

Sukcesy sierotą?

W notce Patron likwidacji planowania przestrzennego? przedstawiłem swoje typy do „nagrody imienia Jerzego Regulskiego za wybitne osiągnięcia w kreowaniu ładu przestrzennego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju”:

(...) idea, realizacja dzieła, wiedza i upowszechnianie, aktywność obywatelska (wszystko w latach 2010-2015) -  z niecierpliwością czekam na ogłoszenie listy laureatów i ich osiągnięć, godnych tak prestiżowego wyróżnienia. 

Moja niecierpliwość pomieszana z ciekawością, manifestowana w niniejszej notce, wynika ze świadomości (oczywiście subiektywnej), że we wskazanym okresie 2010-2015 dominującą ideą była idea likwidacji zawodu urbanisty, w kategorii realizacja  dzieła było skuteczne doprowadzenie do wyrugowania tego zawodu z przestrzeni publicznej, w dziedzinie wiedzy i upowszechniania niewątpliwie prymat wiedzie krzewienie przekonania, że zawód profesjonalnego urbanisty to kompletny przeżytek, a ponadto główna bariera dynamicznego i harmonijnego rozwoju kraju, wreszcie w kategorii aktywności obywatelskiej palmę pierwszeństwa dzierżą środowiska i organizacje, które swoją aktywnością wybitnie przyczyniły się do tego, że Polska jako jedyny kraj w Europie uznała zawód urbanisty jako całkowicie zbędny, szczególnie w dziele podnoszenia ładu przestrzennego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Myślę, że personalia wskazanych przeze mnie zwycięzców poszczególnych kategorii są powszechnie znane i nie ma potrzeby ich wymieniania w tej notce.

Kiedy wydawało się pewnym, że nowa inicjatywa zakończy się wkrótce spektakularnym sukcesem, zupełnie niespodziewanie organizatorzy konkursu przesunęli termin zgłaszania kandydatur w poszczególnych kategoriach o dwa tygodnie.

Sukces ma wielu ojców, tylko klęska jest sierotą – zabrakło „sukcesów” czy kandydatów na ich „ojców”?

Trochę to zastanawiające - według moich typów ani z jednym ani z drugim nie powinno być jakichkolwiek problemów.

—————

Powrót


Forum dyskusyjne

Data: 2016-05-31

Dodał: PM

Tytuł: Może Pańska kandydatura?

Hmmm, świetny pomysł. Tylko szkoda, że Pan tylko pisze, żadnych działań nie podejmuje

Odpowiedz

—————

Data: 2016-05-31

Dodał: Kontrurbanista

Tytuł: Re:Jakie działania?

Czy mógłby Pan rozwinąć swoją myśl, jakich działań Pan ode mnie oczekuje? Może je jeszcze podejmę i załapię się na następną edycję konkursu. (Kolejna edycja dopiero za 5 lat !)

Odpowiedz

—————

Data: 2016-05-31

Dodał: PM

Tytuł: Re:Re:Jakie działania?

Obywatelski projekt ustawy -> zbieranie podpisów

Odpowiedz

—————

Data: 2016-06-01

Dodał: Kontrurbanista

Tytuł: Re:Re:Re:Jakie działania?

Zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy to działanie stricte polityczne - a ja nie jestem politykiem. Proszę poszukać chętnych do takiej inicjatywy w środowisku dotychczasowych urbanistów-aktywistów-ekspertów - znajdzie ich Pan bardzo łatwo - po ostatniej zmianie politycznej w kraju gremialnie udali się na emigrację wewnętrzną (obrażeni na "ten kraj"). Zapewne chętnie podejmą taką "obywatelską" inicjatywę.

Odpowiedz

—————

Data: 2016-06-03

Dodał: PM

Tytuł: Re:Re:Re:Re:Jakie działania?

Więc i pisanie takiej ustawy jest działalnością polityczną - a mimo to, nie zawahał się Pan. Więc proszę być konsekwentnym a nie chować się za wymówkami. Choć z drugiej strony rozumiem, na politycznych stanowiskach urzędniczych nie można się wychylać.

Odpowiedz

—————

Data: 2016-06-03

Dodał: Kontrurbanista

Tytuł: Re:Re:Re:Re:Re:Jakie działania?

Mój projekt ustawy jest najbardziej bezpartyjnym i apolitycznym projektem, jaki pojawił się w przestrzeni publicznej w ostatnim pięćdziesięcioleciu - to wyłącznie dlatego jest kompletnie "bezwartościowy" dla wszystkich uczestników sceny politycznej i tak jest "zgodnie" i "ponad politycznymi podziałami " traktowany.
Mój projekt jest na tym portalu od siedmiu lat i przez te wszystkie lata dobitnie udowadnia, że dzisiaj w Polsce nie ma najmniejszego problemu ze skonstruowaniem rozsądnych przepisów planistycznych - jeśli jest problem, to wyłącznie w braku dobrej (politycznej) woli aby takie przepisy uchwalić.
@PM
"Więc proszę być konsekwentnym a nie chować się za wymówkami.Choć z drugiej strony rozumiem, na politycznych stanowiskach urzędniczych nie można się wychylać. "

Czy wie Pan dlaczego wszystkie moje wpisy portalowe są na jednej (pierwszej stronie)? Otóż już dawno zauważyłem pewną prawidłowość wśród czytelników moich wpisów - dość często przypisują mi cechy, intencje lub zachowania, których zaprzeczenie mogliby bez problemu znaleźć kilka albo kilkanaście wpisów wcześniej - wystarczyło trochę więcej poczytać (na tej samej stronie)
Panu w odpowiedzi na postawiony wyżej zarzut polecam tylko jedną notkę:"Głos z prowincji"

Odpowiedz

—————

Wstaw nowy komentarz

Ankieta

Jak oceniasz portal kontrURBANISTA?

bardzo interesujący (445)
86%

interesujący (30)
6%

nie mam zdania (11)
2%

mało interesujący (14)
3%

zdecydowanie nieinteresujący (19)
4%

Całkowita liczba głosów: 519


 

    PUBLIKACJE PORTALU   Ankieta

Istnieje hipoteza, iż na początku był chaos. Czy obecny stan polskiej przestrzeni to:

twórcze rozwinięcie pierwotnej koncepcji (279)
74%

jej konsekwentna kontynuacja (29)
8%

nieudolne naśladownictwo (71)
19%

Całkowita liczba głosów: 379