2017-01-07 11:56

Standing ovation

Prawie dwa lata temu zamieściłem na portalu notkę pt.: (...)IŚCI:

Obserwowany od dobrych kilku lat brak zapotrzebowania na specjalistów od planistycznego zarządzania przestrzenią znalazł swoją kulminację w uchwalonej w ubiegłym roku ustawie deregulacyjnej likwidującej formalnie zawód urbanisty. Tym samym „w temacie” istnienia zawodu urbanisty, rozumianego jako profesjonalisty od kreowania przestrzeni i zarządzania nią, została postawiona mocno i zdecydowanie urzędowa „kropka nad i” - temat urbanistów definitywnie zamknięto. Niezależnie od końcowych rezultatów podjętych przez środowisko byłych już urbanistów prób szukania „sprawiedliwości” w Trybunale Konstytucyjnym, jedno jest pewne – w Polsce urbanistów nam nie trzeba. Myślę, że dzisiaj wielu przedstawicieli tego historycznego już zawodu, zdezorientowanych decyzją parlamentu, zadaje sobie (raczej retoryczne) pytanie: „A co trzeba?” Dylemat ten w oczywisty sposób nie dotyczy tej części byłych urbanistów, którzy już od wielu lat z pytania „A co trzeba?” uczynili motyw przewodni swojej zawodowej aktywności.  To do nich należała przeszłość i...do nich „z woli narodu” należy przyszłość.

Na koniec jeszcze jedna drobna uwaga – od 10 sierpnia 2014 r. zawód „urbanista” w sensie prawnym nie istnieje, dlatego też niezrozumiałe (i w mojej ocenie sprzeczne z prawem) jest powoływanie a także funkcjonowanie w przestrzeni publiczno-prawnej struktur organizacyjnych, opartych na funkcjonowaniu podmiotów definiowanych jako „urbaniści”.

Osobiście proponuję nazwę, która, moim zdaniem, w sposób adekwatny wyrazi charakter  nowego, poderegulacyjnego zawodu, nie naruszając przy tym obowiązującego prawa:

L U N I S T A*

 *Luna (łac. Luna ‘Księżyc**)

** księżycowy krajobraz - efekt działalności lunistów


Dzisiaj opisane wyżej środowiska, które już od wielu lat z pytania „A co trzeba?” uczyniły motyw przewodni swojej zawodowej aktywności, i tym razem nie zawiodły – „Standing ovation”? „Proszę bardzo!”

To do tych środowisk należała przeszłość i...do nich „z woli narodu” należy przyszłość.

 Luniści rulez!

—————

Powrót


Komentarze

Nie znaleziono żadnych komentarzy.

Wstaw nowy komentarz

Ankieta

Jak oceniasz portal kontrURBANISTA?

bardzo interesujący (445)
86%

interesujący (30)
6%

nie mam zdania (11)
2%

mało interesujący (14)
3%

zdecydowanie nieinteresujący (19)
4%

Całkowita liczba głosów: 519


 

    PUBLIKACJE PORTALU   Ankieta

Istnieje hipoteza, iż na początku był chaos. Czy obecny stan polskiej przestrzeni to:

twórcze rozwinięcie pierwotnej koncepcji (279)
74%

jej konsekwentna kontynuacja (29)
8%

nieudolne naśladownictwo (71)
19%

Całkowita liczba głosów: 379