2012-09-20 01:12

Przestrzenie polskie

Może to zabrzmi trochę dziwnie, ale chociaż dzisiaj dopiero drugi dzień obradującego w Lublinie IV Kongresu Urbanistyki Polskiej, to dla mnie Kongres już się dawno zakończył.

Towarzystwo Urbanistów Polskich organizuje Kongres od 2003 roku, regularnie co trzy lata. Obecny Kongres został objęty wieloma znaczącymi patronatami (honorowymi i medialnymi).

Sądząc po problematyce kongresowej (I, II, III a także obecnego IV Kongresu) wydaje się bardziej adekwatnym przyjęcie, że jest to raczej Kongres Urbanistyki Polskich Miast.

Konsekwencja, z jaką urbaniści od wielu lat pochylają się nad tym segmentem problematyki przestrzennej sugeruje, że jest to działanie podejmowane świadomie – „przestrzeń pozamiejska nas nie interesuje”.

Trochę to zastanawia (takie programowe désintéressement) – a przecież według GUS-u w tej pozostałej (pozamiejskiej) przestrzeni mieszka ok.40% mieszkańców Polski i liczba ta się z roku na rok zwiększa.

Jeśli więc jest to Kongres Urbanistyki Polskich Miast to wszystko w porządku – szukajmy wspólnie rozwiązań problemów, które trapią polskie miasta. Jestem „za”.

I jestem głęboko przekonany, że niezależnie od rezultatów obecnego, odbędą się kolejne Kongresy poświęcone przestrzeni miejskiej - jeszcze długo będzie się nad czym pochylać i o czym debatować.

Zastanawiam się tylko czy kiedykolwiek odbędzie się "bliźniaczy" Kongres na temat przestrzeni pozamiejskiej, którego uczestnicy pochylą się nad przestrzennymi problemami pozostałych 40% mieszkańców Polski.

Na urbanistów (jak widać, od 9 lat pochłoniętych bez reszty problemami polskich miast) raczej nie ma co liczyć.

 

—————

Powrót


Skomentuj artykuł

Nie znaleziono żadnych komentarzy.

Wstaw nowy komentarz

Ankieta

Jak oceniasz portal kontrURBANISTA?

bardzo interesujący (445)
86%

interesujący (30)
6%

nie mam zdania (11)
2%

mało interesujący (14)
3%

zdecydowanie nieinteresujący (19)
4%

Całkowita liczba głosów: 519


Ankieta

Oceń artykuł

bardzo interesujący (3)
75%

interesujący (0)
0%

nie mam zdania (0)
0%

nieinteresujący (1)
25%

Całkowita liczba głosów: 4


 

    PUBLIKACJE PORTALU   Ankieta

Istnieje hipoteza, iż na początku był chaos. Czy obecny stan polskiej przestrzeni to:

twórcze rozwinięcie pierwotnej koncepcji (279)
74%

jej konsekwentna kontynuacja (29)
8%

nieudolne naśladownictwo (71)
19%

Całkowita liczba głosów: 379