2014-01-20 01:13

Profesjonalizm na dobry początek

Coś, co jeszcze pół roku wcześniej uważałbym za (raczej) niemożliwe i absurdalne, dzisiaj, na początku 2014 r., stało się faktem - całą "sferę planistyczną" przejęli od urbanistów (tym samym spychając ich en bloc w zawodowy niebyt) „deregulatorzy” i „kodyfikatorzy” oraz ich protektorzy i sympatycy.

Warto przy tym zauważyć, że część tych ostatnich stanowią urbaniści, którym najwyraźniej likwidacja planowania przestrzennego i zawodu urbanisty nie przeszkadza. 

Nie wnikam w powody tego „sympatyzowania” – jestem przekonany, że (parafrazując słowa piosenki Czesława Niemena) urbanistów "nie sympatyzujących" jest więcej i mocno wierzę w to, że ten zawód nie zginie nigdy właśnie dzięki nim.

Niezależnie jednak od mojej „mocnej wiary” urbaniści  "nie sympatyzujący" (którzy na likwidację planowania przestrzennego i zawodu urbanisty się nie godzą) powinni mieć jednak świadomość, że w wydobywaniu się z zawodowego niebytu mogą liczyć wyłącznie na siebie – niestety, z wyłączeniem tych urbanistów, którzy profesjonalizm dawno zamienili na oportunizm, zasady etyki zawodowej na zasadę „a co trzeba” a troskę o losy zawodu na postawę „po nas choćby potop”.

Moja propozycja „na dobry początek” (szczegóły w artykule Korporacja urbanistów - kara czy wyróżnienie?) to rezygnacja z dotychczasowej autodestrukcyjnej formuły członkostwa w korporacji urbanistów (opłacanie składek członkowskich) i wprowadzenie zasady profesjonalizmu (ponadto poddawanego bieżącej weryfikacji) jako podstawowego uzasadnienia dla istnienia całej korporacji jak i poszczególnych jej członków.

* * *

"Zacznijmy wszystko od nowa. Przyroda postępuje tak każdego roku"  - Valeriu Butulescu

 

—————

Powrót


Skomentuj

Data: 2014-01-29

Dodał: PM

Tytuł: Żadnych wątpliwości

Odnośnie "deregulatorów" - skąd ta pewna pewność? Czy nie widzi Pan cienia nadziei w pozostałych etapach procesu legislacyjnego? No może i racja... A TK nie będzie miało żadnego głosu?

Odpowiedz

—————

Wstaw nowy komentarz

Ankieta

Jak oceniasz portal kontrURBANISTA?

bardzo interesujący (445)
86%

interesujący (30)
6%

nie mam zdania (11)
2%

mało interesujący (14)
3%

zdecydowanie nieinteresujący (19)
4%

Całkowita liczba głosów: 519


Ankieta

Oceń artykuł

bardzo interesujący (6)
100%

interesujący (0)
0%

nie mam zdania (0)
0%

nieinteresujący (0)
0%

Całkowita liczba głosów: 6


 

    PUBLIKACJE PORTALU   Ankieta

Istnieje hipoteza, iż na początku był chaos. Czy obecny stan polskiej przestrzeni to:

twórcze rozwinięcie pierwotnej koncepcji (279)
74%

jej konsekwentna kontynuacja (29)
8%

nieudolne naśladownictwo (71)
19%

Całkowita liczba głosów: 379