2011-01-04 20:20

Planowanie przestrzenne AD 2011 po chińsku?

Myślę, że nawet średnio spostrzegawczy konsumenci zdążyli już dawno zauważyć, iż produkty made in China rządzą na polskim rynku niepodzielnie. Pozostało naprawdę niewiele „segmentów” tego rynku, wolnych od towarów wytwarzanych przez ten nadzwyczaj przedsiębiorczy naród.

Podejmowane są wprawdzie nieśmiałe próby odwrócenia tej tendencji, m. in. eksportu do Chin naszego rodzimego „discopolowego” produktu muzycznego ale jak mówi przysłowie ludowe: „jedna jaskółka wiosny nie czyni” a ostatni konkurs chopinowski boleśnie wręcz stawia kropkę nad „i”.

Na tym tle jakże niezwykle pozytywnie wypada nasza polska planistyka.

Aż trudno uwierzyć, że dotychczas nie zagroziły jej żadne obce wpływy – nawet z tak dynamicznego obszaru jak wymienione wyżej Chiny.

Chociaż nie da się ukryć, że cały miniony rok był dla naszej planistyki niezwykle trudny a momentami dramatyczny. Ale zostawmy bolesne szczegóły - cytując Jaroslava Haska: Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było.

W minionym roku tym „jakoś”, godnym szczególnego podkreślenia było powszechne przekonanie o szkodliwości braku planów zagospodarowania przestrzennego - zgodnym chórem wyrażane przez samorządowców, urzędników, projektantów, inwestorów, ekonomistów, przedsiębiorców, deweloperów, polityków itp.

Z drugiej strony można było odnieść nieodparte wrażenie, że z tą powszechną tęsknotą za planami zagospodarowania przestrzennego jest trochę jak z króliczkiem w refrenie popularnej piosenki „Skaldów”:
Nie o to chodzi by złowić króliczka, ale by gonić go

Powie ktoś, że tę „gonitwę króliczka” polskiej planistyki niepotrzebnie demonizuję - ale jeśli jest prawdą, że rok 2011 w chińskim kalendarzu to "Rok Królika"  to chyba oczywiste, że w tej sytuacji lepiej „dmuchać na zimne”.

Żeby się nie okazało, że ubiegłoroczna, niewinna „gonitwa króliczka” będzie miała w bieżącym roku swój ciąg dalszy i ze zwykłej gonitwy przekształci się w Wielką Pardubicką polskiej planistyki.

Szczęśliwego Królika!
 

—————

Powrót


Dodaj komentarz

Nie znaleziono żadnych komentarzy.

Wstaw nowy komentarz

Ankieta

Jak oceniasz portal kontrURBANISTA?

bardzo interesujący (445)
86%

interesujący (30)
6%

nie mam zdania (11)
2%

mało interesujący (14)
3%

zdecydowanie nieinteresujący (19)
4%

Całkowita liczba głosów: 519


Ankieta

Ocen artykuł

bardzo interesujący (3)
0%

interesujący (0)
0%

nie mam zdania (714)
100%

nieinteresujący (0)
0%

Całkowita liczba głosów: 717


 

    PUBLIKACJE PORTALU   Ankieta

Istnieje hipoteza, iż na początku był chaos. Czy obecny stan polskiej przestrzeni to:

twórcze rozwinięcie pierwotnej koncepcji (279)
74%

jej konsekwentna kontynuacja (29)
8%

nieudolne naśladownictwo (71)
19%

Całkowita liczba głosów: 379