2013-11-15 00:42

Krajobrazy polskie

Przeglądając w ostatnich tygodniach Internet stwierdzam ze zdumieniem, że trwa właśnie ogólnonarodowa ożywiona debata na temat ochrony polskiego krajobrazu. Głos w tej sprawie zabierają kolejne środowiska „uwrażliwione na problematykę krajobrazową”.

Stwierdzam ze zdumieniem, ponieważ dyskusja została wywołana…prezydencką inicjatywą ustawodawczą na ten temat.

Co ciekawe, w tym samym czasie kompletnie „niezauważona” (w cieniu prezydenckiej), pozostaje inna inicjatywa, w mojej ocenie jeszcze bardziej związana z „problematyką krajobrazową” – rządowa kodyfikacja prawa budowlanego.

Zastanawia mnie ten kompletny brak uwrażliwienia na stan polskiego krajobrazu w w wersji „skodyfikowanej”.

A może to nie brak uwrażliwienia tylko moje przewrażliwienie?

—————

Powrót


Skomentuj

Data: 2013-11-15

Dodał: Grzegorz A. Buczek

Tytuł: czujność poselska

Jednak nie wszyscy nie dostrzegają związków pomiędzy prezydencką inicjatywą krajobrazową a uniwersalnością działań Komisji Kodyfikacyjnej tylko przez skromność w nazwie odniesiona do Prawa Budowlanego.
Rekomenduję Wam posłuchanie obrad nadzwyczajnej podkomisji Sejmu, powołanej co prawda do prac nad inicjatywą prezydencką (tj. projektem tzw. ustawy krajobrazowej), ale w dużym stopniu poświęconym relacjom tej inicjatywy z pracami w Komisji Kodyfikacyjnej. Stało się tak najwyraźniej z powodu "harcerskiej" wręcz czujności jednego z posłów

https://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/transmisje_arch.xsp#C293D4EBEB31B2B8C1257C1B00446D9D

Proszę zwrócić uwagę na to, który to z posłów przypisuje Komisji Kodyfikacyjnej kompetencje także w tym zakresie (zresztą błędnie wskazując że Komisję powołał Minister TBiGM).

W swoim wystąpieniu podczas wizyty w Szczecinku (w związku z przyznaniem temu miastu nagrody TUP w konkursie na najlepiej zorganizowaną przestrzeń publiczną za rewitalizację parku miejskiego, nad którym to konkursem Prezydent RP sprawuje patronat), Prezydent Komorowski publicznie sugerował, że procedura legislacyjna tego projektu jest blokowana przez lobbies reklamowe i "wiatraczne"...
Osobiście życzę Komisji Kodyfikacyjnej jeszcze bardziej wyrazistego wspierania jej działalności przez posłów opozycji, bo - śledząc polityczne przesłanki podejmowania decyzji legislacyjnych - może ono mieć istotny wpływ na "skuteczność" działania Komisji...Odpowiedz

—————

Data: 2013-11-17

Dodał: Kontrurbanista

Tytuł: Re:czujność poselska

Z tą czujnością to generalnie ciekawa sprawa - powyższy artykuł (a może komentarz) wygenerował rekordową statystykę "wejść": dwukrotnie wyższą od wszystkich dotychczasowych.

Odpowiedz

—————

Data: 2013-11-18

Dodał: Grzegorz Buczek

Tytuł: czujność poselska a ilość wejść

Moim zdaniem są na to zjawisko co najmniej dwa wyjaśnienia: - albo odwiedzający ten portal są tak głęboko przekonani o szczególnej roli legislatorów w reformowaniu polskiej przestrzeni, że postanowili gremialnie sprawdzić, jak posłowie czujnie się do chaosu przestrzennego i destrukcji krajobrazu odnoszą, albo - wręcz przeciwnie - odwiedzający są przekonani, że posłowie z tymi problemami nie mają żadnych związków, więc tytuł wydał im się dość "abstrakcyjny", a w konsekwencji intrygujący...

Odpowiedz

—————

Data: 2013-11-18

Dodał: Kontrurbanista

Tytuł: Re:czujność poselska a ilość wejść

W "temacie czujności" osobiście mam nieco inne "typy" - nie chciałbym jednak tego wątku kontynuować na moim portalu (nie stać mnie na nowe drzwi wejściowe do mieszkania).

Odpowiedz

—————

Wstaw nowy komentarz

Ankieta

Jak oceniasz portal kontrURBANISTA?

bardzo interesujący (445)
86%

interesujący (30)
6%

nie mam zdania (11)
2%

mało interesujący (14)
3%

zdecydowanie nieinteresujący (19)
4%

Całkowita liczba głosów: 519


Ankieta

Oceń artykuł

bardzo interesujący (7)
70%

interesujący (1)
10%

nie mam zdania (1)
10%

nieinteresujący (1)
10%

Całkowita liczba głosów: 10


 

    PUBLIKACJE PORTALU   Ankieta

Istnieje hipoteza, iż na początku był chaos. Czy obecny stan polskiej przestrzeni to:

twórcze rozwinięcie pierwotnej koncepcji (279)
74%

jej konsekwentna kontynuacja (29)
8%

nieudolne naśladownictwo (71)
19%

Całkowita liczba głosów: 379