2012-06-06 22:58

Klęska (apelowego) urodzaju

I kto by pomyślał? Jeszcze czerwiec na dobre się nie rozpoczął a tu już dwa poważne urbanistyczne apele! O jednym (nazwijmy go roboczo „warszawskim” bądź sarpowsko-tupowskim) już się wypowiedziałem – tutaj kilka słów na temat apelu „wrocławskiego” („izbowego”):

„W odpowiedzi na ministerialne plany zmian legislacyjnych mających naprawić polski system gospodarowania przestrzenią, 22 maja 2012 r., 80 urbanistów z różnych części kraju, zebranych we Wrocławiu, uznając te plany za nieodpowiadające powadze sytuacji, uchwaliło i podpisało poniższy apel.

Wrocławski Apel Urbanistów

Postępująca dewastacja naszego kraju i rabunkowa gospodarka ziemią, w szczególności bezładne rozlewanie miast i rozproszona zabudowa, wywołuje fatalne skutki w obszarach środowiskowych, ekonomicznych i społecznych. W szczególności, blokując rozwiązanie problemu braku mieszkań, stymuluje problemy demograficzne. Ziemia, nawet w sensie dosłownym, jest fundamentem środowiska naszego życia i wszystkich naszych działań, również gospodarczych.

Dlatego wzywamy władze publiczne do rzetelnego i odpowiedzialnego zajęcia się tym strategicznym zagrożeniem dla Polski. Wzywamy do pilnego opracowania, poprzez otwartą debatę, nowego, spójnego systemu reguł gospodarowania przestrzenią, rozumianą jako wspólne dobro, jako własność całego narodu i przyszłych jego pokoleń.”

Czytam ten Apel od kilku dni i ciągle nie mogę pojąć jego sensu.

Czy to możliwe, albo inaczej: jak to jest w ogóle możliwe, że certyfikowani profesjonaliści od walki z: „postępującą dewastacją naszego kraju i rabunkową gospodarką ziemią, w szczególności z bezładnym rozlewaniem miast i rozpraszaniem zabudowy, wywołującymi fatalne skutki w obszarach środowiskowych, ekonomicznych i społecznych; w szczególności, blokującymi rozwiązanie problemu braku mieszkań, stymulującymi problemy demograficzne” zobaczyli to całe wymienione wyżej zło dopiero w czerwcu 2012 r., a „na dokładkę” – pod wpływem ujawnienia przez rząd projektu założeń do Kodeksu budowlanego?!

—————

Powrót

Ankieta

Jak oceniasz portal kontrURBANISTA?

bardzo interesujący (445)
86%

interesujący (30)
6%

nie mam zdania (11)
2%

mało interesujący (14)
3%

zdecydowanie nieinteresujący (19)
4%

Całkowita liczba głosów: 519


Ankieta

Ocen artykuł

bardzo interesujący (3)
100%

interesujący (0)
0%

nie mam zdania (0)
0%

nieinteresujący (0)
0%

Całkowita liczba głosów: 3


 

    PUBLIKACJE PORTALU   Ankieta

Istnieje hipoteza, iż na początku był chaos. Czy obecny stan polskiej przestrzeni to:

twórcze rozwinięcie pierwotnej koncepcji (279)
74%

jej konsekwentna kontynuacja (29)
8%

nieudolne naśladownictwo (71)
19%

Całkowita liczba głosów: 379