2012-10-13 21:41

Historia TUP według Konopnickiej

Rok 1923

Grupa wybitnych twórców i naukowców, a jednocześnie społeczników, skupionych wokół Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zakłada Towarzystwo Urbanistów Polskich.

...

...

...

Rok 2012

Deregulacja zawodu urbanisty.

Rok 2013

Dziewięćdziesiąta rocznica powstania Towarzystwa Urbanistów Polskich

TUP nie doczekał...

—————

Powrót


Skomentuj

Data: 2012-10-14

Dodał: Grzegorz Buczek

Tytuł: TUP a deregulacja zawodu urbanisty

W czasie kiedy TUP powoływano i przez dłuższy czas działalności Towarzystwa zawód urbanisty nie był "uregulowany", zwlaszcza w rozumieniu obecnych przepisów. Większośc członków TUP nie jest urbanistami tak "uregulowanymi" tzn., nie są oni członkami Izby Urbanistów. W latach 90. ub. wieku wielu członków TUP dązyło do powołania izby urbanistów oraz rozdzielenia działalności "korporacyjnej" od tradycyjnej społeczno - edukacyjnej działalności Towarzystwa. To czy IU spełniła oczekiwania tych członkow TUP, którzy przyczynili się do jej powstania, to inna sprawa, niżej podpisany nie był entuzjastą powołania IU i dość krytycznie ocenia jej działalność, zwlaszcza działalność niektorych okręgowych izb urbanistów, a zwlaszcza źle ocenia nadzór Krajowej Rady IU nad izbami okręgowymi oraz nadzór "wlaściwego (?) ministra" nad dzialalnością IU.
I bez obaw: TUP będzie działał i doczeka nie tylko 90. rocznicy ale i następnych, bardziej "okrągłych" rocznic, bez względu czym się skończą obecne (zresztą dość niefortunne...) pomysły na deregulację czy raczej "dereglamentację" zawodu urbanisty.

Odpowiedz

—————

Data: 2012-10-14

Dodał: Kontrurbanista

Tytuł: Re:TUP a deregulacja zawodu urbanisty

„W latach 90. ub. wieku wielu członków TUP dążyło do powołania izby urbanistów oraz rozdzielenia działalności "korporacyjnej" od tradycyjnej społeczno - edukacyjnej działalności Towarzystwa.”

Już Mikołaj Kopernik zauważył, jak się okazuje, uniwersalne zjawisko, że „zły pieniądz wypiera pieniądz dobry”. Ze smutkiem obserwuję, jak wprowadzony w 2002 r. „korporacyjny pieniądz” wypiera ze społecznej świadomości, niestety, coraz natarczywiej i skuteczniej, niezwykle ważną dla jakości polskiej przestrzeni działalność społeczno - edukacyjną Towarzystwa Urbanistów Polskich. Proces ten odbywa się nie bez winy samego TUP-u - chociaż winy Towarzystwa to temat na oddzielną dyskusję. W konsekwencji tego wieloletniego „wypierania” stan społecznej, i nie tylko, percepcji problemów polskiej przestrzeni osiągnął taki poziom, że rządowy projekt likwidacji zawodu urbanisty na nikim (oczywiście poza urbanistami) nie robi najmniejszego wrażenia - dosłownie! Wszystkim szczerze zatroskanym o polską przestrzeń życzę jak najlepiej – także Towarzystwu Urbanistów Polskich. Tylko szczerego zatroskania coraz mniej.

Odpowiedz

—————

Data: 2012-10-15

Dodał: PM

Tytuł: TUP żyje działalnością społeczno - edukacyjną

https://www.tup.org.pl/download/O_Krakow/2012_1710_32_Forum.jpg

Odpowiedz

—————

Data: 2012-10-15

Dodał: Kontrurbanista

Tytuł: Re:TUP żyje działalnością społeczno - edukacyjną

Owszem, mocne ale i tak Kraków nie "przebije" Warszawy - była pierwsza: https://kontrurbanista.webnode.com/news/nowe-wyzwania-polskiej-planistyki-/

Odpowiedz

—————

Wstaw nowy komentarz

Ankieta

Jak oceniasz portal kontrURBANISTA?

bardzo interesujący (445)
86%

interesujący (30)
6%

nie mam zdania (11)
2%

mało interesujący (14)
3%

zdecydowanie nieinteresujący (19)
4%

Całkowita liczba głosów: 519


Ankieta

Ocen artykuł

bardzo interesujący (5)
100%

interesujący (0)
0%

nie mam zdania (0)
0%

nieinteresujący (0)
0%

Całkowita liczba głosów: 5


 

    PUBLIKACJE PORTALU   Ankieta

Istnieje hipoteza, iż na początku był chaos. Czy obecny stan polskiej przestrzeni to:

twórcze rozwinięcie pierwotnej koncepcji (279)
74%

jej konsekwentna kontynuacja (29)
8%

nieudolne naśladownictwo (71)
19%

Całkowita liczba głosów: 379