2014-04-07 01:16

Co by tu jeszcze...?

Portal kontrurbanista.webnode.com pojawił się oficjalnie w przestrzeni wirtualnej dokładnie przed pięciu laty. Pierwszy wpis: „Postęp w planowaniu przestrzennym” traktował o jednej z najbardziej „spektakularnych” inicjatyw w obszarze planistyki polskiej jakie udało się odnotować od zakończenia drugiej wojny światowej:

Według Przyjaznego Państwa olbrzymie koszty obecnie sporządzanych planów miejscowych, powodowane w głównej mierze skalą map (1:1000), to podstawowa przyczyna braku planów zagospodarowania przestrzennego gmin. Propozycja obniżenia kosztów poprzez sporządzanie planów miejscowych na mapach w skali 1:10000 to niewątpliwie krok w dobrym kierunku, ale tak naprawdę tylko całkowita rezygnacja z map znacząco zmniejszyłaby koszty tychże planów. Wtedy do załatwienia pozostałaby jeszcze tylko kwestia urbanistów… Ale się rozmarzyłem!

Mój komentarz, w którym żartobliwie  nakreśliłem Komisji PP „mapę drogową” dalszych, podobnie „tfurczych" działań naprawczych planistyki polskiej, po pięciu latach znalazł swój zaskakujący epilog w polskim parlamencie - 4 kwietnia 2014 r. została uchwalona ustawa deregulacyjna.

Podsumowując rezultaty wszelkich dotychczasowych, podobnych do opisanych wyżej, „okołoplanistycznych działań reformatorskich” możemy z całą stanowczością zapewnić, że: prawo planistyczne już nie istnieje, planowanie przestrzenne już nie istnieje, korporacja urbanistów już nie istnieje, ład przestrzenny już nie istnieje.

Tak więc tytułowy problem został całkowicie i definitywnie rozwiązany:

„w temacie planistyki” wszystko zostało już dokładnie...

—————

Powrót


Skomentuj

Data: 2014-04-07

Dodał: Janek

Tytuł: Quo Vadis?

Posłowie nie są świadomi nad czym głosują. Poseł Szejnfeld z kolei jest cynikiem. Dziwi mnie tylko, że przegłosowano projekt, który jest w całkowitej kontrze do opinii wydawanych podczas konsultacji. Pamiętam jak rok temu, chyba w kwietniu już po konsultacjach, na bliżej nie określonym zamkniętym spotkaniu wprowadzono obecnie przegłosowane zapisy. Pytanie tylko o skutki tej decyzji, również w kontekście zmiany ustawy o zamówieniach publicznych. Wystarczy tylko spojrzeć jakie skutki finansowe i prawne powoduje uchwalenie planu miejscowego, żeby zobaczyć, że urbanistyka to nie są żarty i powierzenie tej dziedziny osobom bez przygotowania jest nieodpowiedzialne. A może to sam wójt, burmistrz lub prezydent miasta będzie teraz kreślił plany miejscowe i studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Odpowiedz

—————

Data: 2014-04-07

Dodał: Janek

Tytuł: Re:Quo Vadis?

Jeszcze tylko dodam, że w tej chwili już nawet nie myślę o zakładaniu własnej działalności.

Odpowiedz

—————

Data: 2014-04-08

Dodał: archieta

Tytuł: Jubileusz

Najlepsze życzenia urodzinowe dla portalu i jego twórcy - zdarza się czasem, że urodziny łączą się z jakimś przykrym wydarzeniem... ale może z tego chaosu wyłoni się coś ciekawego.

Odpowiedz

—————

Data: 2014-04-09

Dodał: Kontrurbanista

Tytuł: Re:Jubileusz

Dziękuję za "urodzinowe" życzenia.
A propos "jubileuszu" - myślę, że pięć lat mówienia "do obrazu" w zupełności wystarczy.
To wystarczający okres aby upewnić się, że w Polsce takie pojęcia jak: urbaniści, urbanistyka, planowanie przestrzenne to od wielu lat jedna wielka ściema.
Oczywiście jest wiele osób manifestujących publicznie uprawianie takiego zawodu - niestety, w „profilu psychologicznym” tej grupy bez większego trudu odnajdziemy: polityczną poprawność, kunktatorstwo, koniunkturalizm czy zwyczajny oportunizm.
Niestety, przy takim "profilu" raczej trudno o profesjonalizm.
W tej sytuacji nie może dziwić, że dwudziestoletnia już "wędrówka przez pustynię" wcale nas nie przybliżyła do "ziemi obiecanej", a wręcz przeciwnie - w konsekwencji długotrwałego błądzenia wróciliśmy do punktu wyjścia.
Osobiście nie mam ochoty na kolejną "tułaczkę po pustyni" - a już na pewno nie z tą "egipską karawaną" przesiąkniętą duchem poprzedniej epoki.

Odpowiedz

—————

Data: 2014-04-10

Dodał: PM

Tytuł: Re:Re:Jubileusz

Przepraszam, bo nie nadążam. Jak to się stało, że jeszcze 21 marca korporacja miała przetrwać, by niespełna 2 tygodnie później zniknąć?

Odpowiedz

—————

Data: 2014-04-10

Dodał: Kontrurbanista

Tytuł: Re:Re:Re:Jubileusz

Korporacji już dawno nie ma - lekko licząc, co najmniej od dziesięciu lat ;-)

Odpowiedz

—————

Data: 2014-04-10

Dodał: PM

Tytuł: Re:Re:Re:Re:Jubileusz

:) Ale oczywiście miałem na myśli względy formalne

Odpowiedz

—————

Data: 2014-04-10

Dodał: Kontrurbanista

Tytuł: formalny cdn

To jeszcze nie koniec legislacyjnej "zabawy" - 15.04. 2014 r. senat potem sejm, prezydent, trybunał konstytucyjny - jeszcze będzie się działo :-))

Odpowiedz

—————

Data: 2014-06-04

Dodał: Kontrurbanista

Tytuł: Re: formalny cdn

A jednak nie będzie się działo. Prezydent 30 maja podpisał deregulację. Ciekawe czy konsultował sprawę z min. Dziekońskim?

Odpowiedz

—————

Wstaw nowy komentarz

Ankieta

Jak oceniasz portal kontrURBANISTA?

bardzo interesujący (445)
86%

interesujący (30)
6%

nie mam zdania (11)
2%

mało interesujący (14)
3%

zdecydowanie nieinteresujący (19)
4%

Całkowita liczba głosów: 519


Ankieta

Oceń artykuł

bardzo interesujący (12)
92%

interesujący (0)
0%

nie mam zdania (1)
8%

nieinteresujący (0)
0%

Całkowita liczba głosów: 13


 

    PUBLIKACJE PORTALU   Ankieta

Istnieje hipoteza, iż na początku był chaos. Czy obecny stan polskiej przestrzeni to:

twórcze rozwinięcie pierwotnej koncepcji (279)
74%

jej konsekwentna kontynuacja (29)
8%

nieudolne naśladownictwo (71)
19%

Całkowita liczba głosów: 379