2015-12-29 00:58

„Chcieliśmy dobrze, wyszło...”

Na portalu Kongresu budownictwa od pewnego czasu uwagę zwraca zakładka „NOWEMU MINISTROWI MIiB POD ROZWAGĘ”. Możemy w niej przeczytać m.in. następującą deklarację:

Kongres Budownictwa po każdych wyborach wierząc w dobre intencje obietnic wyborczych stara się pomagać w rozwiązywaniu trudnych problemów polskiego budownictwa, ratowania przestrzeni publicznej, naprawiania prawa regulującego procesy inwestycyjne, tworzenia dobrych perspektyw dla rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Tak będzie i tym razem. (...) Na stronie Kongresu Budownictwa uruchamiamy więc stałą zakładkę informacji i porad dla nowego ministra. Mają one charakter autorski i nie zawsze podzielamy poglądy w nich wyrażane ale na pewno materiały te mogą stanowić dobry wkład ekspercki do pożytecznych działań reformatorskich w obszarze polskiego budownictwa i ograniczania niszczenia przestrzeni publicznej.

Jednym z takich materiałów jest Informacja o stanie prac nad Księga Urbanistyczną Kodeksu Urbanistyczno-Budowlanego Adama Kowalewskiego (nb. współautora tej Księgi).

Nie podejmuję się szczegółowego skomentowania zawartości tej Informacji, myślę natomiast, że każdy, kto się zdecyduje na jej lekturę powinien ją obowiązkowo skonfrontować z treścią samej  Księgi Urbanistycznej Kodeksu Urbanistyczno-Budowlanego. Polecam gorąco ten sposób podejścia do „tematu”. Tylko w ten sposób możemy dowiedzieć się, jak Autorom Księgi udało się zrealizować tytułowe intencje.

Ja, po lekturze całości odnoszę wrażenie, że „wyszło, jak zawsze”.

A propos „wkładu eksperckiego do pożytecznych działań reformatorskich w obszarze polskiego budownictwa i ograniczania niszczenia przestrzeni publicznej” - myślę, że Księga Urbanistyczna jest cennym wkładem, ale raczej jako kluczowy materiał wejściowy do rozważań, w jaki sposób nie należy reformować polskiego prawa planistycznego.

 

 

—————

Powrót


Forum dyskusyjne

Nie znaleziono żadnych komentarzy.

Wstaw nowy komentarz

Ankieta

Jak oceniasz portal kontrURBANISTA?

bardzo interesujący (445)
86%

interesujący (30)
6%

nie mam zdania (11)
2%

mało interesujący (14)
3%

zdecydowanie nieinteresujący (19)
4%

Całkowita liczba głosów: 519


 

    PUBLIKACJE PORTALU   Ankieta

Istnieje hipoteza, iż na początku był chaos. Czy obecny stan polskiej przestrzeni to:

twórcze rozwinięcie pierwotnej koncepcji (279)
74%

jej konsekwentna kontynuacja (29)
8%

nieudolne naśladownictwo (71)
19%

Całkowita liczba głosów: 379