2014-04-09 00:34

Planistyczna "absolucja generalna" - materiały pomocnicze

 

Siedem "grzechów głównych" polskiego urbanisty:

 

I

Nie zna obowiązującego prawa, kontestuje potrzebę jego obowiązkowej znajomości i stosowania, toleruje naruszanie przepisów prawa oraz działania inspirujące to naruszanie.

II

Nie uznaje prawa własności jako fundamentalnego prawa człowieka (prawa stanowiącego podstawę funkcjonowania tego człowieka w państwie) – i pogląd ten realizuje konsekwentnie w prowadzonej działalności zawodowej.

III

W procedurach planistycznych przyjmuje świadomie rolę adwokata wyłącznie zleceniodawcy – udział strony społecznej uznaje i traktuje jako zło konieczne.

IV

Wykonywany zawód, związane z nim przepisy prawa, normy, kodeksy, zasady, procedury itp. traktuje w praktyce całkowicie instrumentalnie – wyłącznie jako sposób uzyskiwania dochodów.

V

Wiedzę, umiejętności zawodowe oraz autorytet urbanisty angażuje koniunkturalnie w przedsięwzięcia szkodliwe dla planowania przestrzennego.

VI

Adeptów zawodu traktuje wyłącznie w kategoriach przyszłych rywali w walce o zlecenia – akceptuje, wspiera, inspiruje wszelkie działania blokujące dostęp młodych urbanistów do wykonywania zawodu.

VII

Zachowuje całkowicie bierną (obojętną) postawę wobec postępującego gwałtownie procesu likwidacji planowania przestrzennego w Polsce i narastającego chaosu przestrzennego.

—————

Powrót


Skomentuj

Data: 2014-04-09

Dodał: Rydzky

Tytuł: Dyrdymały.

Zapomniał Pan chyba, że urbanista zgodnie z obecnym stanowiskiem rządzących nie jest zawodem zaufania publicznego. W związku z tym wszystko co Pan opisał jest jak najbardziej dopuszczalne. Planowanie przestrzenne od 4 kwietnia powinno być traktowane jak biznes, w którym liczy się przede wszystkim zysk. Przykro mi, że to pisze bo zawsze inaczej postrzegałem planowanie przestrzenne, ale takie są obecnie realia. Swoją drogą całą winą obarcza Pan urbanistów. Wielokrotnie byłem świadkiem i uczestnikiem bardzo dobrych projektów, które w zderzeniu z władzą, mieszkańcami i nieprzygotowanymi urzędnikami (także w nadzorze, o którym Pan rzadko wspomina) nie miały szansy zaistnieć. Może Pan miałby chęci na forsowanie tych projektów po 4-5 lat. Może czasami warto nauczyć się rozmawiać, a nie obrażać. Wtedy te pięć lat działalności portalu przyniosłoby może oczekiwane rezultaty,

Odpowiedz

—————

Data: 2014-04-09

Dodał: Kontrurbanista

Tytuł: Re:Dyrdymały.


„Zapomniał Pan chyba, że urbanista zgodnie z obecnym stanowiskiem rządzących nie jest zawodem zaufania publicznego. W związku z tym wszystko co Pan opisał jest jak najbardziej dopuszczalne.”

Do czego potrzebne Panu zaufanie publiczne (zadekretowane ustawowo) – nie wystarczy profesjonalizm? Czy deregulacja zwalnia z czegokolwiek profesjonalnego urbanistę?

„Może czasami warto nauczyć się rozmawiać, a nie obrażać”

„Tylko prawda obraża” mawiał Napoléon Bonaparte

Odpowiedz

—————

Data: 2014-04-09

Dodał: Rydzky

Tytuł: Re:Re:Dyrdymały.

Jeśli Państwo Polskie na każdym kroku podkreśla, że urbanistą może być gimnazjalista i z pewnością nie jest to zawód zaufania publicznego, to dlaczego nie mogę skupić się na ochronie własnego interesu. Profesjonalizm? Urbanista jest jedyną profesjonalną osobą w całej procedurze planistycznej. Niech skupi się Pan na profesjonalizmie mieszkańców, urzędników i włodarzy w tym Rady. Niech mi Pan wskaże choć jedną gminę w Polsce, gdzie można profesjonalnie sporządzić plan miejscowy. Sam Pan doskonale wie, że w obecnej sytuacji to jest praktycznie niemożliwe. Gdyby było inaczej to zapewne nie postulowałby Pan zmian w prawie. Ale oczywiście muszą być winni - wg Pana urbaniści.

Odpowiedz

—————

Data: 2014-04-09

Dodał: Kontrurbanista

Tytuł: profesjonalizm i odpowiedzialność urbanistów

Na temat profesjonalizmu urbanistów oraz zakresu ich odpowiedzialności zawodowej piszę od początku istnienia portalu - wyczerpująco na ten temat wypowiedziałem się w artykule "Dyskusje (nie)dokończone" z 31.10.2012 r.
Dzisiaj mam takie same poglądy w tym zakresie.


Odpowiedz

—————

Wstaw nowy komentarz

Ankieta

Jak oceniasz portal kontrURBANISTA?

bardzo interesujący (445)
86%

interesujący (30)
6%

nie mam zdania (11)
2%

mało interesujący (14)
3%

zdecydowanie nieinteresujący (19)
4%

Całkowita liczba głosów: 519


 

    PUBLIKACJE PORTALU   Ankieta

Istnieje hipoteza, iż na początku był chaos. Czy obecny stan polskiej przestrzeni to:

twórcze rozwinięcie pierwotnej koncepcji (279)
74%

jej konsekwentna kontynuacja (29)
8%

nieudolne naśladownictwo (71)
19%

Całkowita liczba głosów: 379