2017-04-01 00:01

MIB przywraca zawód urbanisty – główne założenia projektu ustawy

Według informacji opublikowanych na portalu samorządowym  w  Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa od kilku tygodni trwają intensywne prace nad projektem przywrócenia zawodu urbanisty i nadania mu statusu zawodu zaufania publicznego.

Z informacji zamieszczonych w cytowanym artykule wynika, że przedmiotem szczegółowych analiz jest m.in. pomysł utworzenia Korpusu służb planistycznych, którego zasadniczy skład w początkowym okresie funkcjonowania ustawy (wg propozycji resortu byłby to 5-letni okres przejściowy) tworzyć będą wyłącznie urbaniści posiadający status „Rzeczoznawcy Towarzystwa Urbanistów Polskich”. 

Członkowie Korpusu służb planistycznych uzyskają na mocy ustawy status wykonujących zawód zaufania publicznego.

Nabór do Korpusu odbywać się będzie na zasadach określonych przez Towarzystwo Urbanistów Polskich, które tym samym przejmie funkcję dawnej Izby Urbanistów. Według wyjaśnień Ministerstwa proponowane rozwiązania powinny zdecydowanie wpłynąć na poprawienie jakości merytorycznej opracowań planistycznych, ostatnio mocno krytykowanych w tym zakresie przez zainteresowane środowiska, m.in. branży inwestycyjno-budowlanej. 

Wg wstępnych propozycji Ministerstwa plany zagospodarowania przestrzennego sporządzone przez urbanistów – członków Korpusu nie będą podlegały nadzorowi wojewodów w zakresie zgodności z prawem.

W ocenie Ministerstwa skróci to znacząco procedury planistyczne sporządzania planów zagospodarowania przestrzennego, którym w projekcie kodeksu urbanistyczno-budowlanego wyznaczono funkcję głównego narzędzia zarządzania polską przestrzenią.

Pozostałe plany zagospodarowania przestrzennego tj. sporządzone przez osoby nie należące do korpusu służb planistycznych, a dopuszczone do wykonywania zawodu urbanisty na mocy ustawy deregulacyjnej, będą podlegały nadzorowi prawnemu wojewodów oraz dodatkowo obowiązkowi uzyskania pozytywnej opinii Towarzystwa Urbanistów Polskich (tzn. właściwego Oddziału TUP). Brak takiej opinii stanowić będzie podstawę do stwierdzenia nieważności uchwały.

Według zapewnień Ministerstwa projekt ma trafić do konsultacji publicznych jeszcze w kwietniu br.

—————

Powrót


Komentarze

Data: 2017-04-01

Dodał: Janek

Tytuł: Prima aprilis

Prawie się nabrałem :)

Odpowiedz

—————

Data: 2017-04-02

Dodał: Kontrurbanista

Tytuł: Re:Prima aprilis

Umieściłem ten tekst równolegle na portalu salon24.pl - dotychczas wszyscy (132 osoby) "kupili" temat.
Aż strach się bać

Odpowiedz

—————

Data: 2017-04-03

Dodał: P.M.

Tytuł: Re:Re:Prima aprilis

Że tak kolokwialnie się wypowiem: bez jaj. Ktoś to łyknął? Jakim cudem?

Odpowiedz

—————

Data: 2017-04-03

Dodał: kontrurbanista

Tytuł: Re:Re:Re:Prima aprilis

@P.M.
>>Ktoś to łyknął? Jakim cudem?<<

Jakim cudem? Przecież ja tylko zwerbalizowałem najskrytsze marzenia TUP-u.
To tylko pozorny żart - ma bardzo duży potencjał "realizacyjny" - osobiście nie przekreślałbym tego kierunku myślenia o przyszłości zawodu urbanisty w Polsce. Sceptycy mogą doznać nieprzyjemnego zaskoczenia.

Odpowiedz

—————

Data: 2017-04-03

Dodał: Czy to niechęć natury osobistej?

Tytuł: Re:Re:Re:Re:Prima aprilis

Czy ta antypatia TUPowska ma jakiś osobisty wymiar względem GAB? Swego czasu wyczuwałem między Panami jakąś nić porozumienia a przynajmniej merytoryczną dyskusję. Jednak w pewnym momencie nici te zostały przecięte.

Odpowiedz

—————

Data: 2017-04-03

Dodał: Kontrurbanista

Tytuł: Re:Re:Re:Re:Re:Prima aprilis

Sugestię o "antypatii TUPowskiej i jej osobistym wymiarze względem GAB" odbieram wyłącznie jako wyraz niedowierzania, że rzeczywiste intencje TUP są tak łatwe do rozszyfrowania.
Ale to żadna moja zasługa - staram się jedynie bardzo uważnie (ze zrozumieniem) od wielu lat czytać kolejne oficjalne stanowiska TUP na różne okołoplanistyczne tematy - nic na to nie poradzę, że kształtują one w moim subiektywnym odbiorze taki wizerunek tej organizacji.

Odpowiedz

—————

Data: 2017-04-04

Dodał: p.m.

Tytuł: Re:Re:Re:Re:Re:Re:Prima aprilis

Mam bardzo skromne doświadczenia z TUP i nie mogę zbyt wiele powiedzieć poza tym, że oderwanie od rzeczywistości tego środowiska (szczególnie części naukowej, sędziwej i tkwiącej w zamierzchłych czasach 'projektowania urbanistycznego') jest zauważalne.

Odpowiedz

—————

Data: 2017-04-04

Dodał: Kontrurbanista

Tytuł: Prima aprilis a TUP

@ p.m.
W mojej ocenie rzeczywiste skutki "istnienia" TUP są zdecydowanie poważniejsze niż te wynikające z "oderwania od rzeczywistości tego środowiska".
Opisałem je dokładnie w 2014 r. w notce: "Powrót do korzeni" według TUP.
Kto (nie) czyta, nie(ch) błądzi.

Odpowiedz

—————

Data: 2017-04-08

Dodał: Kontrurbanista

Tytuł: Re:Prima aprilis a TUP

Skutki "istnienia" TUP, które miałem na myśli, to "zdolność rekomendacyjna" tej organizacji, której żywym dowodem są ostatnie decyzje Ministerstwa - opisałem to dokładnie w notce Rekomendacje TUP versus rekomendacje Kontrurbanisty (1)

Odpowiedz

—————

Data: 2017-04-03

Dodał: michal

Tytuł: zmiana nazwy

proponowałbym raczej "Narodowe Służby Urbanistyczne+" ;)

Odpowiedz

—————

Data: 2017-04-03

Dodał: Kontrurbanista

Tytuł: Re:zmiana nazwy

@Michał
Panie Michale, to jest portal apolityczny - nie wierzę, że nie ma Pan nic do powiedzenia jako urbanista :)

Odpowiedz

—————

Wstaw nowy komentarz








 


   PUBLIKACJE PORTALU